Ekonomi

Nijerya Devlet Başkanı ekonomiyi canlandıracak önlemleri açıkladı

Nijerya Devlet Lideri Bola Ahmed Tinubu, ülkedeki akaryakıt sübvansiyonlarının kaldırılmasının ardından ekonomiyi canlandırmak ve enflasyonu düşürmek için tedbirler açıkladı.

Tinubu, ulusa hitaben yaptığı konuşmada, ülkesindeki yaşam maliyetini azaltmak için 200 bin tondan fazla tahılın ailelere dağıtılmasını emrettiğini belirtti.

Ülkede asgari ücretin yükseltilmesinden, işyerlerinde daha yeterli ücretlerin teşvik edilmesinden ve çiftçiler için mali yardımdan söz eden Tinubu, “Hükümet, ihtiyaç sahibi öğrencilerin şartlı nakit transferi ve gıda dağıtımından da yararlanabilmesini sağlamaya çalışıyor” dedi. , imalat ve küçük işletme segmentleri. söz konusu.

Halkın karşılaştığı zorlukları anladığını belirten Tinubu, son dönemde akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılmasının ülkeye 3 ayda 1,3 milyar dolar kazandırdığını kaydetti.

Devlet Lideri Tinubu’nun 29 Mayıs’ta petrol işlerine verilen sübvansiyonu kaldıracağını açıklamasının ardından ülkede akaryakıt fiyatları yükseldi.

Litresi 185 nairadan (yaklaşık 0,24 $) satılan akaryakıt fiyatlarının 620 nairaya (0,80 $) çıkması ülkede hayat pahalılığına neden oldu.

Ortada, Nijerya Personel Konfederasyonu (NLC) yarın artan hayat pahalılığına karşı ülke çapında bir protesto düzenlemeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu